Chvíľka zamyslenia

Autor: Alexandra Pastorková | 29.1.2014 o 17:25 | (upravené 29.1.2014 o 20:39) Karma článku: 3,23 | Prečítané:  260x

Mnohí z vás určite na potulkách Prahou narazili na stanicu metra Budějovická. Kedysi to vraj bolo architektonicky zaujímavé historické nástupište. Dnes toto obdobie pripomínajú už len murované oblúky so vsadenými erbmi.

Nebolo to vraj až tak dávno keď ste mohli pri prechode jeho chodbami naraziť na neznámeho graffiti umelca. Pavel Karous z angažovanej skupiny sochárov „Nová večnosť“ mal to šťastie, že sa práve vtedy ocitol v týchto priestoroch. Možno skôr z vlastného záujmu, či zvedavosti pristúpil k „umelcovi“ aby sa dozvedel o ňom a jeho diele čosi viac. Tu je stručná rekonštrukcia jeho slov. 
„Týpek“ s nedofajčeným jointom v ústach a obrovským vlkodavom pri nohách sprejom dotváral steny stanice metra. Bol to mladý muž vo veku niečo medzi 20 -30 rokov. Povolenie či teda aby som to nazvala správne poverenie na vytvorenie „maľby“ dostal od samotnej zástupkyne magistrátu hlavného mesta Praha. Predtým nebolo vypísané žiadne výberové konanie do ktorého by sa mohli prihlásiť nejakí iní umelci a teda prísť so svojimi návrhmi na skrášlenie stanice metra. Zástupkyňa magistrátu bola dosť aktívna na to aby stihla v predstihu osloviť miestnu graffiti crew. Návrh maľby ktorý jej bol poslaný, (mimochodom obrovský lietajúci pes s otvorenou tlamou vznášajúci sa nad Prahou) bol však ešte aj pre ňu príliš veľkým sústom na prekusnutie. Nakoniec prišla sama s vlastným návrhom, ktorí bol schválený (sama si ho schválila). Graffiti umelec dostal za „predpísané“ dielo financované hlavným mestom Praha odmenu 100 000 CZK . Podľa jeho slov ich investuje „na vlak“, čo v graffiti slangu znamená, že si za to nakúpi farby ktorými nelegálne posprejuje vlak.
Keď budete mať niekedy čas pristavte sa aspoň na chvíľu pri tomto „umeleckom diele“. Veľkoplošná maľba východu Slnka (či výbuchu?) nad Pražským hradom, Karlov most či Orloj doslova vyrážajú dych. Sám „umelec“ nazval svoje dielo viac ako gýčovým. Ale zadanie je zadanie. A vraj kto by nebral takú lukratívnu zákazku za 100 000. Predsa len si však tento mladý muž neodpustil jeden malý žart. Ako vyjadrenie nesúhlasu voči zadávateľom je v obrázku Orloja zakódovaný čas o 5 minút 12. Žeby akýsi symbol apokalypsy? Názor nech si vytvorí každý sám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.


Už ste čítali?